Zabytkowa Muszyna

Zabytkowa Muszyna

Muszyna to przede wszystkim gmina uzdrowiskowa, ale też jest bardzo bogata w zabytki, które naprawdę warto zwiedzić będąc w okolicy. Jedną z największych atrakcji tego regionu są ruiny zamku pochodzącego z XIV wieku oraz podzamkowy zespół dworski, który powstał znacznie później, bo w okolicach XVIII i XIX wieku, a rozbudowę przeszedł w początkowych latach XX wieku. Jest to piękny zespół dworski wybudowany na planie prostokąta z czterospadowym dachem, bardzo popularnym w czasach budowania tego obiektu. Budynek dodatkowo odnowiono w roku 2015 dzięki czemu jest jeszcze piękniejszy i jeszcze bardziej atrakcyjny dla turystów. Zespół dworski jest również siedzibą Ośrodka Kultury w Muszynie (facebook) i odbywa się tu wiele ciekawych wydarzeń, tak więc przed przyjazdem warto jest zapoznać się z terminarzem wszelkiego rodzaju wydarzeń kulturalnych.

W skład zespołu dworskiego wchodzi kordegarda, która pochodzi z przełomu XVIII i XIX wieku. Budynek został wybudowany w stylu podobnym do całej reszty, z czterospadowym dachem i również jest to budynek parterowy. Dodatkową sporą atrakcją jest tutejszy zajazd, który pochodzi z XIX wieku i istniał w takim stanie jak go wybudowano do lat 30. XX wieku wraz z karczmą. Jednak prawdopodobnie podczas wojny wszystko zostało zniszczone i dopiero podczas prac budowlanych w 1972 roku, odkopano starą karczmę i stwierdzono na podstawie wykopalisk, że była to typowa karczma jaką budowano w czasach XVII i XVIII wieku w Polsce. Sam zajazd niestety jest nieczynny, został on rozebrany, a potem zrekonstruowany nieco dalej przy ulicy Krzywej i oddany do użytku w roku 2010 i dzisiaj stanowi również siedzibę tutejszego Muzeum Regionalnego. Muzeum to opowiada o historii całego regionu oraz znajdziemy tutaj też punkt informacji turystycznej. Miasto to jak i cała gmina jest bardzo atrakcyjna nie tylko pod względem zabytków, ale również znakomicie rozwinięta jest tutaj baza noclegowa. Muszyna jest również gminą uzdrowiskową co pozytywnie działa na jej renomę. Muszyna zachęca turystów swoją infrastrukturą turystyczną – licznymi obiektami noclegowymi (Meteor), bazą gastronomiczną, dzięki której możemy smacznie i tanio zjeść posiłki.

About Jinat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>