Gdańsk – pomorski ośrodek kulturowy

Gdańsk – pomorski ośrodek kulturowy

Jednym z piękniejszych miejsc Polski jest Gdańsk. Położony w województwie pomorskim jest jednym z miast powiatowych. Założony został już w VII wieku naszej ery, natomiast prawa miejskie zostały mu nadane kilkaset lat później w 1263 roku. Powierzchnia Gdańska sięga dokładnie 261,96 km², na których zamieszkuje około 462 tysiące mieszkańców. Jednak w okresie wakacyjnym oraz niekiedy poza nim ulice miasta stają się znów gwarne i tłoczne, a to za sprawą tysięcy turystów, którzy co roku odwiedzają to miejsce, zatrzymując się tutaj na dłużej.

W odnalezieniu odpowiedniego miejsca do odpoczynku pomagają różnorodne propozycje noclegowe, które zamieszczone są na witrynie internetowej (np. ). W czasie trwania roku akademickiego,w mieście przebywa około 57 tysięcy studentów, którzy mogą kształcić się na 6 uczelniach publicznych oraz 8 uczelniach prywatnych. Funkcjonujące tutaj uczelnie kształcą studentów w kierunkach technicznych, humanistycznych oraz medycznych i przyrodniczych. Istnieje także Akademia Sztuk Pięknych oraz Akademia Muzyczna. Nad bezpieczeństwem wszystkich mieszkańców oraz turystów czuwa aż 12 szpitali oraz liczne oddziały policji i straży pożarnej, a także straży miejskiej.

Gdańsk jest ogromnym ośrodkiem kulturowym Polski. Co roku odbywają się tutaj liczne imprezy, które na stałe wpisały się już w kalendarz miasta. Co roku odbywa się Festiwal Wybrzeża Sztuki, na którym możemy zobaczyć debiutujących aktorów oraz znane gwiazdy teatru, dużą popularnością wśród tego typu wydarzeń cieszy się także Festiwal Szekspirowski. Do cyklicznych imprez z udziałem muzyki poważnej możemy zaliczyć Gdański Festiwal Muzyczny, podczas którego zarówno młodzi artyści, jak i artyści z dużym dorobkiem, mogą pochwalić się swoimi nowymi dziełami. Bardzo ciekawym wydarzeniem jest Festiwal Muzyki Organowej w Oliwie, czyli jednej z dzielnic Gdańska. Wydarzeniem tego typu, przyciągającym wielu początkujących wokalistów, są Gdańskie Dni Wokalistyki Musica Vocale. Miłośnicy jazzu z niecierpliwością czekają na Gdańskie Noce Jazzowe, na które przyjeżdża wielu znanych artystów.

About Jinat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>