Ciekawe miejsca w Gliwicach

Ciekawe miejsca w Gliwicach

W zachodnim krańcu województwa śląskiego, nad urokliwą rzeką Kłodnica, położone są Gliwice. Turystom w całej Polsce kojarzą się głównie z prowokacji gliwickiej. Radiostacja, która padła ofiarą niemieckiej napaści przed wrześniem 1939 roku stoi po dziś dzień. Nadal jest to największa konstrukcja drewniana tego typu w całej Europie.

Dzisiaj Gliwice stanowią jedno z 14 miastu będących częścią aglomeracji śląskiej. Znajdują się tutaj ważne ośrodki przemysłowe oraz naukowe. Gliwice mają jednak wiele do zaoferowania również turystom. Drugim symbolem miasta, obok słynnej już radiostacji, jest Palmiarnia Miejska – miejsce odpoczynku i relaksu mieszkańców. Składa się z czterech tematycznie podzielonych pawilonów: Roślin użytkowych, tropiku, historycznym oraz sukulentów. W jednym miejscu można zapoznać się z ponad 6 000 gatunkami różnych unikalnych roślin. Na uwagę zasługuje również nowo otwarty pawilon akwarystyczny.

Będąc w Gliwicach należy tez koniecznie zobaczyć średniowieczny rynek z ratuszem. Na skutek burzliwej historii i licznych pożarów cała średniowieczna architektura uległa zniszczeniu. Wszystkie budynki powstały w XIX i XX wieku. Na pewno zachował się jednak typowy dla średniowiecza, kwadratowy kształt rynku z uliczkami uchodzącymi z narożników. Na rynku na pewno warto zajrzeć do kompleksowo odrestaurowanego ratusza z pięknym Pałacem Ślubów. Zaciekawi z pewnością również fontanna Neptuna. Nie jest to raczej częsta rzeźba jaką można spotkać w miasteczkach Dolnego Śląska. Postawiono ją jednak na część Kanału Kłodnickiego. Jego budowa sprawiła, że Gliwice mają połączenie z Morzem Bałtyckim.

Jak w każdym polskim mieście, tak również w Gliwicach na uwagę zasługują zabytkowe świątynie. Jedna ze starszych pośród nich pochodzi jeszcze z XV wieku i jest to Kościół p.w. Wszystkich Świętych. Wybudowana została w stylu gotyckim. W środku może pochwalić się barokowym wystrojem. Kusi zwłaszcza 60 metrowa wieża. Rozpościera się z niej widok na całe miasto. Najstarsza świątynia na terenie Gliwic powstała w roku 1232 i jest to kościół p.w. św. Bartłomieja. Obronne mury, które przetrwały do dnia dzisiejszego wskazują właśnie na obronny charakter tej świątyni. Prezbiterium i zakrystia powstały w XV wieku, natomiast wieża z XVII wieku.

Na tym nie koniec ciekawych miejsc wartych zobaczenia w Gliwicach (więcej – informacje). Wyróżnienie wszystkich na pewno zajęłoby sporo czasu. Słów kilka warto natomiast poświęcić hotelom i gastronomii. Dla turystów przybywających do miasta przygotowana jest właściwie dobrana baza noclegowa (Gliwice – informacja) o różnym standardzie. Każdy znajdzie tu nocleg dostosowany do zasobności portfela. W mieście funkcjonują zarówno tanie hostele jak i luksusowe apartamenty. W samym mieście na turystów oczekuje również świetna baza gastronomiczna. Można tu zasmakować kuchni regionalnej jak też ze wszystkich stron świata.

About Jinat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>